Dzień tatarożerców

Kolejny Dzień Tatarożerców już 10 grudnia przez cały dzień od godziny 11 do 22. Będzie to prawdziwa uczta dla miłośników surowego mięska. Nasz kucharz już nastawia nadgarstek na siekanie z werwą tatara przez cały dzień:)

Podawany będzie tatar siekany z polskiej wołowiny wstępnie doprawiany oliwą truflową i sosem worcester, podany z cebulą, ogórkiem, grzybkami marynowanymi, kurkami, owocem kaparu, musztardą, jajkiem przepiórczym oraz chlebem. Dodatkowo każdy do zamówienia dostanie wódkę w prezencie. Czekają na Was za jedyne 25 złotych, tylko tego dnia. Jednak sam tatar to nie wszystko, liczy się też dekoracja i celebracja chwili, postaramy się byście zapamiętali sposób w jaki podany był tatar. Będzie to także uczta dla oczu. Zachęcamy do przesyłania nam w trakcie wydarzenia zdjęć najciekawszych Waszym zdaniem kompozycji. Najlepsze opublikujemy.

UWAGA! Dodatkowo na podanie w barze hasła “Tatarskie cięcie” dostaniecie wódkę z kanapką z tatarem za 8 zeta!

Martwisz się, że zawsze w Warszawie wszystkie knajpy zamykają się wcześnie i nie masz gdzie zjeść? Specjalnie dla Was kuchnia tego dnia będzie czynna do 23.

Nie bój się tatara, przyjdź go zjeść.